Tízszer ennyi defibrillátor kellene

Több életet lehetne megmenteni

RTL Híradó - Bánhidi Lilla
2009-06-04 18:25:00
Még ezer darab újraélesztő készülék sincs a közterületeken és a munkahelyeken, pedig ennek a több tízszeresére lenne szükség a kardiológusok szerint. Az egészségügyi minisztérium évek óta ígéri, hogy felszerelik a közterületeket ilyen eszközökkel, de még csak most írtak ki pályázatot. Nem csak a készülék kevés, hiába tudják sokan, hogyan kell újraéleszteni, a mentők tapasztala szerint a betegeknek szinte senki nem segít.

Az újraélesztést sokan tanulták, mégis alig csinálják. Naponta 70 ember hal meg Magyarországon hirtelen szívhalálban. Sokan túlélhetnék, ha lenne, aki segít. De a mentősök szerint, hiába tudják sokan, hogyan kell újraéleszteni, inkább nem nyúlnak a beteghez.

„A mentők sajnos csak nagyon kevés esetben találkoznak azzal, hogy valaki a kiérkezés előtt segítséget nyújtott volna és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy ez mennyire szakszerű"- mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat Szóvivője.

Azért is kellene a segítség, mert újraéleszteni az első 5 percben lehet, a mentők pedig minden ötödik beteghez negyedóra alatt sem érnek ki. A kardiológusok szerint akinek nincs keringése, annak nem lehet kárt okozni az újraélesztéssel.

A nemzeti szív alapítvány egy éve kezdte felmérni, hogy országszerte mennyi defibrillátor van a közterületeken, munkahelyeken. Azt mondják, pontos számot még most sem tudnak, csak annyit, hogy kevesebb mint ezer.

„Nagyon kevés defibrillátor van, hasonló nagyságrendű országban, mint Magyarország, tízezres nagyságban kellene ilyeneknek lennie”- mondta Nagy András, a Magyar Nemzeti Szív Alapítvány elnöke.

A minisztérium csütörtökön hirdetett pályázatot, amelyben defibrillátorokat vásárolhatnak az intézmények és az újraélesztés oktatását is támogatja a tárca. Ezzel legfeljebb néhány száz készülék kerülhet majd a közterületekre. Ha lenne elég defibrillátor és minden szívhalálnál elkezdené valaki az újraélesztést, akár minden harmadik beteg túlélhetné a hirtelen szívhalált.


hirdetés
Romhalmazzá vált határátkelők
2010-09-03
Szemfényvesztés orosz módra
2010-09-03
Halált okozott az elszakadt vontatókötél
2010-09-03
POKOLI: Tűzlabdák kavalkádja
2010-09-03
Túlzsúfolt kollégiumok Pécsett
2010-09-02
„Lakoma” a föld alatt
2010-09-02
Az orvosokat is védjék, ne csak a tanárokat
2010-09-02
Nem tudni, miért ölt az alsóörsi gyilkos
2010-09-02
Pezsgő életre számítanak a CET gyomrában
2010-09-02
Se gáz, se meleg víz a középiskolában
2010-09-02