Veszélyben a Református Kollégium kincsei
A debreceni műemék sűrgős felújításra szorul

„Ázhatott napokig szerintem, mert minden oldala nedves, elejétől a végéig.”
Teljesen átázott, 1744-es kiadású könyvritkaságról beszél a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora. A kollégium tetőszerkezete elavult, a 600 ezer kötetes könyvtár több helyen beázik.
„A tetőnek a cseréje, a statikai megerősítés, a nyílászárók cseréje és a homlokzatnak a felújítása van napirenden. És mindamellett, hogy célunk a kincsek megőrzése, szeretnénk a kollégium turisztikai vonzerejét is növelni” – mondta Fazekas Sándor, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora.
Az értékes köteteket a penészgomba is megtámadta. Emiatt a könyvtárban dohos, büdös a levegő. A nedves polcokról levett könyveket – kényszerűségből - a padlón szárítják.
INSERT: „Hogy ne terjedhessen tovább a penészgomba a könyveket most elkülönítettük, szárítjuk és várjuk a restaurátorok érkezését, a pontos kárfelmérést” – mondta Gáborjáni Szabó Botond gyűjteményi igazgató.
Egy-egy sérült könyv restaurálása 40-50 munkaórát igényel. A könyvritkaságok helyreállítása kötetenként, akár 200 ezer forintba is kerülhet. A kollégium épületét legutóbb a 70-es években újították fel. A legszükségesebb munkálatokat pályázati pénzből fedezné az intézmény.
A kollégium részleges felújítása körülbelül két évet vesz majd igénybe. A munkálatok teljes költsége több mint 440 millió forint.
|
Kapcsolódó videók
Hossz: 01:46
|




Vera rontotta el a barátságot Attilával
Kíváncsiak voltunk, a nézők szerint ki az oka annak, hogy Attila és Vera ismét marják egymást?
Legyen ön is a szerkesztőnk!
A legjobb felvételek bekerülnek a híradóba és felkerülnek honlapunkra.
































