Van víz a Marson!
"Megtapintottuk, megízleltük"

A héten sikerült a szonda robotkarjával vett talajmintát bejuttatni a gázelemző kemencébe, amely felhevíti a vizsgálandó anyagot, majd elemzi a keletkező gázokat.
"Van vizünk" - jelentette be William Boynton, az Arizonai Egyetem vezető tudósa, aki a Mars-szonda gázelemző készülékével dolgozó csapatot irányítja.
"Korábban már láttuk a víz jeleit a Mars körül keringő Odüsszeusz által küldött képfelvételeken, majd júniusban a Phoenix megfigyelte, hogy talajdarabkák eltűnnek" - fogalmazott a szakember utalva arra, hogy a jeges talaj felszínén a jég elolvadt. "De ez az első alkalom, hogy tapintottuk és ízleltük a marsi vizet" - mondta Boynton.
Az Arizonai Egyetem egy másik tudósa, Peter Smith elmondása szerint most a kutatók a robotkar által kikapart jég történelmére kíváncsiak.
"Szeretnénk megtudni, hogy volt-e korábban olvadt, folyékony állapotban ez a jég, módosította-e a talajt" - magyarázta Smith. Szeretnénk megválaszolni azt a kérdést, hogy létezhet-e élet a Marsnak ezen a vidékén, vagyis előfordulhat-e időnként folyékony víz, vannak-e olyan anyagok, amelyek nélkülözhetetlenek az élethez".
Smith felfedte, hogy a talaj kémhatásának elemzése meglepte a tudósokat. Kiderült ugyanis, hogy a talajminta lúgos, amire nem számítottak. "Ez rejtély, hiszen a környezet tipikusan savas. Talán egy közeli vulkánkráter az oka a lúgosságnak" - tette hozzá.
A Mars talajában találtak ugyan az élet szempontjából fontos anyagokat, mint a nátrium, kálium és magnézium, szerves anyagot viszont eddig nem találtak a Marson - közölte a tudós.
Meghosszabbították a Phoenix működtetését - 2. oldal >>>




Vera rontotta el a barátságot Attilával
Kíváncsiak voltunk, a nézők szerint ki az oka annak, hogy Attila és Vera ismét marják egymást?
Legyen ön is a szerkesztőnk!
A legjobb felvételek bekerülnek a híradóba és felkerülnek honlapunkra.































